Tänavakivi pesu 10 kasulikku nippi
Jagame spetsialisti kogemustel põhinevaid nippe, et kõikidel oleks võimalik oma koduhoovis tänavakivi pesu ise efektiivselt teostada!
1. Tänavakivi pesu jaoks kasuta tööstuslikku survepesurit
Tänavakivi pesu on intensiivne töö, mida peab teostama kõrgsurvepesuriga. Vastasel juhul ei ole tulemuse saavutamine piisavalt efektiivne ning lõpptulemus ei ole kvaliteetne. Rõhk, mida töö jaoks kasutada peab olema minimaalselt 165bar ning tavalised survepesurid selleni ei küündi. Kui Sul endal tööstuslikku survepesurit ei ole, siis seda on võimalik ka rentida. Kõigest 32,40€/päev.
2. Tööriided peavad olema vetthülgavad ja kogu keha katvad
Soeta endale ehituspoest järgnev varustus: kaitseprillid või visiir, müts, sooja voodriga kummikindad, tugevam vihmakeep ning kahlamispüksid. Viimased saab soetada ka jahipoest või kalastustarvetele spetsialiseerunud kauplustest. Kaitseprille on vaja selleks, et kaitsta silmi ja nägu liiva-, sambla- ja mudapritsmete eest. Survepesur lennutab vuukide vahelt liiva ja mulda suure kiirusega pesija suunas, ilmtingimata tuleb kaitsta oma silmi ja nägu, et vältida tööõnnetusi. Müts aitab hoida ära juuste määrdumise. Kummikindad peavad olema voodriga ja soojad, sest pidevalt niiskes keskkonnas hakkab tavaliste kummikinnastega külm. Vihmakeep ja kahlamispüksid katavad kogu keha ja nende all oleva riietuse. Nõnda ei pea peale pesemist hakkama pesema riideid, sest keebi ja kahlamispüksid saab jooksva vee all kerge vaevaga puhtaks loputada.
3. Tänavakivi pesu ettevalmistustöö
Enne pesemist tuleb hoovis ringi vaadata ning analüüsida, milliseid pindu tuleks liiva- ja samblapritsmete eest kaitsta. Soovitame kindlasti katta pestava ala lähedal olevad lillepeenrad ja sõidukid. Lillepeenartelt on raske mustust kokku koguda ning suurel kiirusel lendavad samblatükid ja liivaterad võivad vigastada taimi. Katmiseks sobib hästi maalrikile või presentkile. Meie pakume klientidele pindade katmist. Näiteks katame soovi korral aknad spetsiaalse teibitava kilega, et hiljem ei peaks aknaid pesema hakkama.
4. Pesule eelnev puhastus
Vaata puhastatavat pinda ning kui näed, et kuskil on murupiir juba tee peal, siis kasuta labidat, et likvideerida murumätas kividelt. Seda juhul kui muru koos selle all oleva mullaga on kividel, sest pesuriga on sellest vabanemine tülikas ja aeganõudev. Peale muru likvideerimist vaata kas leidub suuri samblakasve, mida on samuti mõistlikum eemaldada labida kui pesuriga. Kui oled lahti saanud mullast, murust ja suurematest samblakasvudest, oled valmis järgmiseks sammuks.
5. Äärekivi esiletoomine
Äärekivi on teed ja muru eraldav piirjoon, mis kauni tulemuse puhul peab olema konkreetselt märgatav. Tihti kasvab muru üle äärekivi serva ning enne pesu tuleb äärekivi nähtavale tuua. Labidaga äärekivi suunas (kivi murupoolsel küljel) tuleb ära kaevata paari sentimeetri laiuselt mururiba. Riba ära sügavalt kaeva, ideaalne tulemus jääb siis kui äärekivist umbes 1cm võrra madalamalt. Nõnda käi üle kogu muruga piirnev äärekivi ning too see muru alt välja.
6. Survepesuri ühendamine
Survepesuri ühendamiseks läheb vaja: veevõtukraani, voolikut, voolikuliitmikud, pikendusjuhe. Esmalt ühenda voolik veevõtukraaniga. Sõltuvalt kraanist tuleb ühendada vooliku jaoks sobivad otsikud vastavalt kraani mõõtmetele. Kindlasti peab kraanist tulema külma vett, sest kuum vesi lõhub pesuri. Vooliku otsa tuleb paigaldada universaalne otsik, mis ühendub survepesuriga.
7. Tänavakivi pesu survepesuriga
Olles teinud ära kogu vajaliku eeltöö ning soetanud vajalikud tööriided, on aeg need selga panna, et alustada tänavakivi pesu põhilise osaga ehk survepesuga. Peale vooliku ja pesuri ühendamist võib ühendada pesuri ka vooluvõrku. Seejärel ava veekraan ning käivita pesur. Pesemisel hoia survepesuri püstolit maapinnast 5-20 cm kõrgusel vastavalt sellele kui kergelt pesur pinda puhastab. Raskestieemaldatava mustuse puhul tuleb püstolit hoida pinnale lähemal. Suuna püstol endast eemale, et veejoaga lendaks võimalikult palju mustust ka Sinust eemale. Soovitame pesta kindla loogika alusel näiteks ruutmeetri või kindla hulga kivide kaupa. Esmalt pese tühjaks kividevahelised vuugid ning seejärel pese kivid. Enne kui liigud pestud lõigult edasi järgmisele loputa juba pestud koht, et kontrollida selle puhtust. Vajadusel pese veel üle. Enne kui asud pesema uut lõiku uhu survepüstolit kalde all hoides veejoa abil lahtine mustus eemale, et saaksid paremini pesta. Võrdlusmoment tuleb kohe esile ning näed kui tõhusalt pesur töötab.
8. Mustuse kokkukogumine
Tänavakivi pesu ajal ürita suunata kogu mustus ühte või paari hunnikusse. Seda on survepüstoliga mugav teha ning hiljem on kokkukogumine lihtsam. NB: Kogu mustus tee peal mitte murul, sest sealt on seda raskem kätte saada. Kuna oled pesemise jaoks kasutanud ainult vett, siis on muda puhul tegu loodusliku jäätmega, mida võib soovi korral käidelda kompostina. Juhul kui Sul pole soovi sambla- ja mudasegu enda hoovi ladustada tuleb see koguda kühvli ja harja abil kokku ning toimetada jäätmejaama. Meie kogume alati mustuse kokku ning viime tööde lõppedes selle minema. Nõnda ei pea klient end sellega vaevama ja hoov on puhas.
9. Vuukide liivaga täitmine
Peale mustuse kokkukorjamist ja tee loputamist lase kividel kuivada. Puista suurem kogus liiva kuivale teele ning hakka seda harjaga laiali ajama. Soovitame jällegi teha tööd ruutmeetri kaupa, tehes harjaga edasi-tagasi liigutusi. Veendu, et vuuk täitub ääreni ning kontrollimiseks koputa harjaga vahepeal kivide peale. See põrutab kive ning liiv tiheneb vuukide vahel ja tulevad välja esialgu täitunud tühimikud. Protsessi tuleb korrata mitmeid kordi, et vuuk oleks kindlasti täitunud. Liiva saab soetada ehituspoest ning selle kulu on keskmiselt 25kg seitsme ruutmeetri kohta. Soovitame kasutada kahte fraktsiooni 0,0-2,0mm ja 3,0-6,0mm kombineerituna. Muidugi sõltub sobiva liivatera suuruse valik vuukide suurusest ja kivide mustrist. Meie teeme kogu töö kliendi eest ning tema ei pea oma pead liiva valikuga vaevama.
10. Tulemuse säilitamine – järeltöötlus
Oledki jõudnud tänavakivi pesemisega lõpuni. Nüüd on hoovil hoopis värskem välimus, tundub nagu oleksid kivid uute vastu välja vahetanud. Kui kaua see tulemus püsib?
Aus vastus sellele küsimusele on, et selline tulemus püsib mõne kuu. Kahjuks hakkavad samblikud taas kasvama ning juba kolme aastaga on tänavakivi seisukord samasugune. Selleks, et pidevalt oleks kivil värske ilme tuleks Sul seda pesta iga kolme aasta tagant, kuid on olemas ka lihtsam ja soodsam lahendus!
Meie pakume eraldi teenusena ka pestud ja liivatatud tee töötlemist kaitsva vahendiga, mis takistab samblike kasvu. Vahend ei ole mügine ega sisalda allergeene. Seetõttu on töötlus peale kuivamist täiesti ohutu ka koduloomadele. Nõnda ei hakka kivide välimus kohe peale pesu halvenema ning silmailu jätkub kauemaks.
Meie teostatud töödega saad tutvuda siin.