Katuse puhastus lumest: milleks seda teha?

Katuse puhastus lumest on oluline töö, milleks omavalitsused majaomanikke kohustavad. Töö toob endaga kaasa mitmeid kasutegureid, mis on seotud nii katusekattematerjali vastupidavuse, konstruktsioonil lasuva koormuse leevendamise kui ka päikesepaneelide tootlikusega.

Katuse puhastus lumest: vajalik töö, mis tagab katuse vastupidavuse

Katuse puhastus lumest teostatakse spetsiaalsete tööriistadega ning töötamiseks tuleb katusel ettevaatlikult turnida või kasutada võimalusel korvtõstukit. Mopimees kasutab tööks pehmete servadega labidaid, mis ei kahjusta katusekattematerjali. Kuidas katuse puhastus lumest ise enda kodus ära teha, saad täpsemalt lugeda siit.

Mopimehe meeskonnale meeldib kaunis ja lumine talv, kuid suurte lumesadude järel tõttame appi majaomanikele, kes soovivad enda katusel oleva lume koristada. Mopimees aitab hoonet kaitsta liigsete koormuste eest ning aitab kriitilise tähtsusega keerulise töö ära teha kiirelt ja mugavalt. 

Väga suur lisakoormus katusel

Lumi on üllatavalt raske, eriti kui seda koguneb suurtes kogustes. Kõige raskem on sulalumi, milles sisaldub suures koguses vett. Teadagi on katustel kindel kandevõime ning konstruktsiooni liigne koormamine võib hakata mõjutama materjalide ja detailide vastupidavust. Näiteks võib liigse koormusega konstruktsioonis esineda paindumisi. Paindemoment on jõu rakendumine jõuõla najal, mis võib liigse lumega muuta koormuse konkreetses punktis kriitiliseks. Katus ei pruugi silmnähtavalt deformeeruda, kuid pikaajaline füüsiline koormus, mis enamasti puitkarkassile lasub, võib mõjutada konstruktsiooni eluiga.

Jää lõhub katusekattematerjali

Katuse puhastus lumest on tähtis, kuid sama oluline on katuse puhastus jääst. Eesti kliimas lumi külmub ja sulab vaheldumisi. Jäätumisel võivad moodustuda tõkked, mis takistavad vee voolamist ning see võib sattuda katusekattematerjali vahele. Peale selle, et vesi võib lekkida katusetarindi sisse, on suureks ohuks vee jäätumine. Jäätumisel vee maht paisub ning võib hakata lõhkuma materjali ja suurendama olemasolevaid pragusid üsna lihtsalt. Kivikatuste puhul on ohtlik pooridesse suunatud vesi, mis hakkab kihtide haaval katusekivi lõhkuma. Vee külmudes hakkab see kivi poorides paisuma ning toob kaasa murenemise. Muuseas on jää tekkimine ohtlik ka vihmaveerennidele. Rennid ei ole samuti mõeldud liigse füüsilise koormuse kandmiseks. Näiteks 30x30x30 cm jääkuubik kaalub ca 25 kg. Metallist vihmaveerenni jaoks oleks selline raskus kahjustusi tekitav. Selleks, et tagada katuse ja selle osade hea seisukord, soovitame peale iga suuremat lumesadu katus puhastada lumest.

katuse puhastus lumest mopimees 3     katuse puhastus lumest mopimees 1

Katuse puhastus lumest tagab Sinu päikesepaneelide tootlikkuse

Juhul kui katusel on päikesepaneelid, siis nendega ei ole võimalik elektrit toota, kui paneelid on kaetud lumega. Ühtlasi on PV-paneelide fotoelemendid ülitundlikud survele. Vältimaks paneelide kahjustumist ning tagamaks nende maksimaalse toodangu talvisel ajal, on vaja lumest puhastada ka päikesepark. Kindlasti peab puhastamisel olema väga hoolikas ja ettevaatlik, paneelidele ei tohi avaldada survet ega tekitada kriime!

katuse puhastus lumest mopimees 2

Inimeste ja vara ohutuse tagamine

Katusele kogunenud lumega kaasneb lumevaringu, teisisõnu lumelaviini oht. Ootamatult võib massiivne lumekogum hakata katuselt libisema, seades ohtu hoone ümber liikuvad inimesed ja läheduses paikneva vara nagu näiteks autod. Kui lumi võib olla pehme, siis jää on alati kõva ning võib kaasa tuua eluohtlikud ja laastavad kahjustused. Jääpurikad on vaja kindlasti katuseräästa küljest eemaldada.

Kui soovid enda katuse lumest puhastada kiirelt ja mugavalt, soovitame tutvuda Mopimehe lumekoristuse teenusega siin. Mopimehele hinnapäringu tegemine käib kiirelt ja tasuta!

Tasuta hinnapakkumine koos mõõtmisega

Tuleme mõõtma kahe tööpäeva jooksul.